nedjelja, 28. veljače 2016.

JAKO KORISNI SAVJETI-5 pitanja o kalorijama na koje morate da znate odgovor..


U nauci, kalorije su merna jedinica za energiju. Jednaka je snazi koja je potrebna da bi se jedan litar vode zagrejao za jedan stepen. Ono što u zovemo kalorijama u ishrani zapravo su kilokalorije. Jedna kilokalorija sadrži 1000 kalorija. U ishrani koristimo ovu jedinicu za količinu energije koja se nalazi u namirnicama koje jedemo. Šta još treba da znate o kalorijama?
1) KOLIKO KALORIJA NAM JE POTREBNO DNEVNO?
Broj kalorija koji su nam potrebni tokom dana zavisi od godina, oblika tela i toga koliko ste aktivni tokom dana. Većini tinejdžera i odraslih potrebno je između 1,500 i 2,500 kalorija. Što više kilograma imate, to vam je više kalorija potrebno da biste održavali težinu.

2) KOLIKO KALORIJA UTIČE NA TEŽINU?
Pola kilograma masti jednako je 3,500 kalorija. Dakle da biste smršali pola kilograma trebalo bi da sagorite 3,500 kalorija vežbanjem ili da smanjite njihov unos. Da biste izgubili pola kilograma nedeljno potrebno je da na dnevnom nivou smanjite unos kalorija za 500.

3) KOLIKO FIZIČKA AKTIVNOST UTIČE NA KALORIJE?
Bilo koja fizička aktivnost zahteva energiju, pa povećana aktivnost uz isti unos kalorija tokom dana, povećaće i njihovu potrošnju. Takođe, trening snage kojim se grade mišići povećava vaš metabolizam, što znači da telo zahteva više kalorija - čak i kada ne vežbate mnogo. Izgradnja mišića je dobar način da postignete zdravu telesnu težinu.


4) KOJI JE NAJBOLJI NAČIN DA PRATIMO KOLIKO SMO KALORIJA UNELI?
Možete zapisivati na papir šta ste pojeli tokom jednog dana, odnosno da vodite dnevnik ishrane. Postoje i brojni sajtovi koji vam besplatno nude mogućnost da pratite koliko ste kalorija uneli, poput popularnog Calorie Count.


5) NISU SVE KALORIJE ISTE. ŠTA TO ZAPRAVO ZNAČI?
Sve kalorije su jednake u energetskom smislu. Svaki gram ugljenih hidrata ima četiri kalorije, svaki gram proteina ima četiri kalorije, a svaki gram masti devet. To se ne menja. Izraz "sve kalorije nisu jednake" znači da su neki izvori kalorija bolji od drugih. Umesto 250 kalorija iz čokoladice bolje bi bilo da kombinujete tih 250 kalorija iz nekoliko različitih izvora, na primer banane, jabuke i kruške.                                                                                                                                                                                                                          Izvor:zena.blic.rs

subota, 27. veljače 2016.

ZAPANJUJUĆI REZULTATI: Napravite sirup koji sagorjeva masne naslage sa stomaka!


Ovaj sirup će vam pomoći u otklanjanju masnih naslaga i vode u vašem tijelu. Ovo piće je zaista efikasno ako kombinujete sa nekim kardio treningom

Uprkos tome ubrzaće funkcije mozga, poboljšaćete pamćenje, sluh i vid. Glavni sastojak je svež hren, bogat vitaminom C, kalijumom, vitaminom B1 i B6, gvožđem, vitaminom B2, magnezijumom i fosforom.
Hren čisti i ubrzava metabolizam, smanjuje umor i istovremeno stimuliše razvoj dobrih bakterija u stomaku, prenosi zdravapriroda.com.

Sastojci koji su vam potrebni za pripremu sirupa:

125 grama hrena
4 limuna
3 kašike meda
2 kašičice cimeta
1 komad đumbira (2 cm)

Način pripreme:

Pomešati hren i đumbir u blenderu. Iscjediti sok od limuna i dodati ga u blender. Mješati 2-3 minuta. Dodati 3 kašike meda i 2 kašičice cimeta i mješajte ponovo dok ne dobijete sirup. Čuvajte sirup u tegli.

Kako da ga koristite?

Uzmite 1 kašiku, 2 puta dnevno prije obroka ili prije kardio treninga. Trajaće vam 3 nedjelje, a zatim napravite pauzu od nekoliko dana. Nećete zažaliti, rezultati su zapanjujući!

Podijelite sa svojim prijateljima ovaj recept…



Preuzeto sa: prirodajelijek.com

subota, 20. veljače 2016.

Niskokalorični napici važni za kontrolu težine


Naučni časopis "Obesiti" (Obesity) piše da napici sa malo ili bez kalorija mogu da pomognu pri kontroli ukupnog unosa kalorija.

Nedavno objavljena studija u tom časopisu proučavala je konzumiranje niskokalorijskih i napitaka bez kalorija kod osoba koje su smanjile telesnu težinu i uspešno je održavaju, a uključene su u američki Nacionalni registar za kontrolu telesne težine (NWCR).On je osnovan da bi se proučavale karakteristike i ponašanje pojedinaca pri dugotrajnom uspešnom održavanju gubitka telesne težine.

Rezultati studije pokazali su da većina učesnika smatra da je promena navika kod konzumiranja napitaka korisna za gubitak telesne težine i njegovo održavanje.

Najčešća i najvažnija promena i kod smanjenja telesne težine i kod njenog održavanja posle toga, jeste veće konzumiranje vode, a za njom sledi smanjenje unosa napitaka sa standardnim brojem kalorija.

Pedeset osam odsto učesnika, koji su održavali smanjenu telesnu težinu, redovno je konzumiralo niskokalorijske i napitke bez kalorija, dok je 10 odsto njih redovno konzumiralo napitke zaslađene šećerom.

Glavnih pet razloga za izbor niskokalorijskih i napitaka bez kalorija bili su ukus, gašenje žeđi, deo rutine, radi smanjenja kalorija i kao napitak uz obrok.

Oni koji su konzumirali niskokalorijske i napitke bez kalorija, njih 78 odsto, je reklo da smatra da im oni pomažu da kontrolišu ukupan unos hrane ili kalorija. 

četvrtak, 18. veljače 2016.

Saznajte koji to začini i biljke pomažu da smršamo...


Kad je u pitanju mršavljenje i uopšte zdravlje, malo toga igra tako važnu ulogu kao šta jedemo, koliko jedemo, kad jedemo i koliko spavamo. U svoje zdrave obroke možete dodati i nekoliko pomagača, začina i biljaka koje će vam pomoći da izgubite kilograme.
Sa hladnijim godišnjim dobima nekako kao po pravilu na naše trpeze dolaze i masnija i kaloričnija jela, pa se odmah s proleća bacamo na razne dijete i detoks tretmane da se spremimo za leto. Razmišljajte unapred i u svoju „zimsku“ hranu ubacite začine i biljke koji pomažu da skinemo nakupljene kilograme ili da sprečimo njihov nastanak.


Origano

Iako će vas njegov miris možda asocirati na picu, origano je dokazano začin veoma bogatih antibakterijeskih i antiupalnih svojstava, a na listu možemo slobodno dodati i antikancerogen. Istraživanja su pokazala da origano poseduje komponentu karvakrol koja bi se možda mogla koristiti u lečenju raka prostate. Zbog ovih saznanja origano bi se mogao svrstati u kategoriju super začina zajedno sa kurkumom.
Pospite malo origana na jela, kad god imate priliku ili ga dodajte u svoj jutarnji šejk za dodatnu energiju. 

Čudotvorne mješavine

Vaše omiljene mješavine začina ne samo da poboljšavaju ukus vaših kulinarskih ostvarenja već uveliko mogu smanjiti obim vašeg struka. Istraživanja su dokazala da dodavanje začina jelima značajno snižava nivo glukoze i insulina te povećava broj lipida.
Začini u jelima takođe mogu da smanje negativni utcaj masti u organizmu. Ako u masna jela dodamo začine smanjićemo trigliceride za celih 30 odsto u poređenju sa jelima koji sadrže samo one najosnovnije začine kao što su so i biber. Najbolji mogući miks začina koji možete dodati u vaša jela su ruzmarin, origano, cimet, kurkuma, crni biber, mlevena paprika i beli luk u prahu. Ova mješavina je toliko moćna da sprečava oštećenje tkiva koje može uzrokovati visok nivo šećera u krvi.
Pobedite bol u mišićima sa đumbirom 
Đumbir smo dosad spominjali nebrojeno mnogo puta i nezaobilazan je kad je o zdravlju reč. Pored toga što je odličan za stomačne probleme i mučninu, dokazano je da đumbir može smanjiti bol u mišićima uzrokovan vežbanjem za 25 odsto.

Neka vam zamiriše cimet

Sasvim malo cimeta u vašem jutarnjem šejku može doneti značajne rezultate u balansiranju nivoa insulina, jer je dokazano  da cimet može izazvati da stanice mišića i jetre bolje odreaguju na insulin i na taj način može pospešiti gubitak kilograma. Bolji odgovor na insulin znači bolji balans šećera, samim tim i manje insulina u vašem oragnizmu. Cimet je sjajna prevencija i za mnoga kancerogena i kardiovaskularna obolenja, povišenog holesterola i triglicerida.
Pola kašičice cimeta dnevno, 40 dana samnjiće šećer u krvi za 29, a holesterol za 26 odsto.


Ubrzajte gubitak kilograma za kurkumom

Ako želite ubrzati proces topljenja masnih naslaga, kurkuma je pravo rešenje. Dokazano je da kurkumin ubrzava metabolizam i gubitak kilograma. To ne znači da nas ovaj začin zasiti pa uzimamo manje hrane, već podstiče bolju akumulaciju masnoća i njihovo brže sagorevanje. Kurkumin povećava uticaj ključnih enzima koji su povezani sa mastima pa uprkos dijetama, manje masnoća ostaje na telu.

Pored toga što će vašim jelima dati nezaboravne ukuse svi ovi začini su više nego zdravi. Treba li vam bolji razlog da ih počnete koristiti u svojoj kuhinji?

ponedjeljak, 15. veljače 2016.

Đumbirova voda: Brzo i lako topljenje masnih naslaga

Jeste li primetili da je đumbir obavezan deo svakog recepta za mršavljenje?   To nije nimalo iznenađujuće: on sagoreva masti i stvara osećaj sitosti, zbog čega ne osećamo potrebu da gricnemo ponešto i između obroka.
Sjajan način da započnete mršavljenje i oslobađanje od suvišnih masti jeste i konzumiranje đumbirove vode.
KAKO SE PRAVI?
Koren đumbira dužine oko pet centimetara isecite na sitne komade, a potom to prelijte s 1,5 l ključale vode. I to je to!
Đumbirova voda bi trebalo da se pije vruća, zbog čega bi bilo dobro da je sipate u termos i nosite sa sobom. Efekat je najbolji ako svakog dana pijete po litar i po, i to tokom šest meseci, a rezultati će biti odlični ukoliko između svih obroka prođe tri sata.

nedjelja, 14. veljače 2016.

Iznenađujućih 7 namirnica koje skrivaju gluten...korisno procitati...

Učestali grčevi u stomaku, ali i simptomi poput slabosti, gubitka kilograma, kao i alergija mogu ukazivati na intoleranciju na gluten, protein koji se nalazi u pšenici, ječmu i raži. Pa dok brojni misle kako su proizvodi od spomenutih žitarica jedini koji sadrže gluten, varaju se, naime, on je sveprisutan u prerađenoj hrani.

Otkrivamo vam iznenađujuće namirnice koje skrivaju gluten: 

1. Prelivi za salatu


Brojni proizvođači slasnih soseva i marinada za salate koriste pšenicu koja služi za zgušnjavanje teksture. Kako bi izbegli dodir s glutenom, soseve i sami možete napraviti vrlo lako, primera radi, kašičica senfa, sok polovine limuna ili jabukovog sirćeta uz malo soli i bibera potrebni su sastojci za vrlo ukusan preliv za salatu.

2. Plesnjivi sirevi

Ukusni plesnjivi sirevi poput popularne gorgonzole vrlo često u sebi sarže gluten, jer proizvođači u nastojanju da ubrzaju nastanak plavih plesnjivih komada dodaju komade hleba. Naime, kvasac iz hleba pospešuje brži nastanak plesni.

3. Kocke za supu

Aditivi odnosno pojačivači ukusa čine glavni sastav brojnih prerađenih namirnica, a na maltodekstrin trebalo bi da obrate pažnju sve osobe koje bi trebalo da izbegavaju gluten. Naime, on je skriveni glutenski proizvod u kockama za supu.

4. Kiseli krastavci

Sok iz krastavaca mešavina je slada i sirćeta koja je po svom sastavu slična pivu i često sadrži gluten. Zato prilikom kupovine omiljene zimnice pažljivo čitajte sastav na etiketi.

5. Viršle i paštete

Za ukusan i primamljiv ukus viršli i paštete zaslužni su brojni konzervansi i aditivi, a takvi u sebi često sadrže gluten.

6. Soja sos 

Jedan od glavnih sastojaka soja sosa je gluten, a pametna zamena je tamari sos čiji sastav čine čista soja, voda i morska so bez dodataka pšenice.

7. Sladoled

Prilikom isprobavanja novih primamljivih ukusa sladoleda obratite obavezno pažnju na sastav rashlađujuće poslastice. Naime, arome ječmenog slada, komadići testa česti su sastojci kuglica, a osim toga, pogoni u kojima se neki od sastojaka sladoleda obrađuju često služe i za obradu pšenice. 

petak, 12. veljače 2016.

Kojih to 17 moćnih namirnica će sačuvati vašu vitku liniju?

Nova istraživanja otkrivaju da konzumiranje hrane bogate flavonoidima sprečava gomilanje kilograma i ubrzava mršavljenje.
Studija Univerziteta u Istočnoj Angliji i Harvarda otkrila je da pojedine namirnice, koje sadrže flavonoide, mogu da spreče gomilanje kilograma.
Prema rečima autora studije Edina Kesidija, najbolje voće i povrće za održavanje vaše idealne težine je:
  • Maline
  • Borovnice
  • Kupine
  • Jagode
  • Crna ribizla
  • Višnje
  • Grožđe
  • Šljive
  • Rotkice
  • Čaj
  • Kakao
  • Kruške
  • Jabuke
  • Citrusi (narandže, grejpfrut, limun)
  • Luk
  • Paprike
  • Plavi patlidžan
Studija otkriva da i samo 80 grama porcije voća ili povrća sa ove liste može da poboljša vaše zdravlje.
ISTRAŽIVANJE

U studiji, koja je objavljena u British Medical journal, eksperti su ispitivali 124.086 muškaraca i žena u SAD-u tokom 24 godine.
Rezultati su otkrili da male količine flavonoida mogu da utiču na održavanje kilaže, a čak i na umereno gubljenje kilograma.
Profesor Kesidi je otkrio najveću povezanost sa održavanjem kilaže kod namirnica koje sadrže i antocijanine, koje su pronađene u borovnicama, jagodama, višnjama, kupinama, grožđu, rotkvkicama i crnoj ribizlu.
"Takođe smo otkrili da su polimeri flavonoida, koji su otkriveni u čaju i jabukama, takođe efikasni zajedno sa flavonolima koji su pronađeni u čaju i luku", kaže Kesidi.

četvrtak, 11. veljače 2016.

Procitajte -Zašto je pravilna ishrana važna?

Šta mislite, da li su pravilna ishrana i zdravlje povezani? Da li je pravilna ishrana bitna? Naravno! Vašem telu je potrebna prava hrana i redovne aktivnosti, kako fizičke, tako i mentalne da bi ostvarilo svoj puni potencijal. Ništa nije toliko bitno kao zdrava ishrana.

Ako se odlučite da se pravilno hranite, primijetiti ćete:

  • Da imate više energije i vitalnosti
  • Da ćete održavati tjelesnu masu koja vama najbolje ogovara
  • Da vaš imuni sistem postaje jači
  • Da napreduju vaše sportske performanse
  • Da se usporavaju efekti starenja
  • Da ćete biti aktivni i u poznom dobu
  • Da ste manje umorni i iscrpljeni
  • Da će vaši zubi i desni biti zdraviji
  • Da se vaša sposobnost koncentracije povećava
  • Da ćete izbjeći ozbiljne zdravstvene probleme poput bolesti srca, nekih vrsta raka, dijabetes i bolesti žuči

Pravilna ishrana i savremena ishrana

Pravilna ishrana je osnovni faktor optimalnog rasta i razvoja čovečijeg organizma i direkto utiče na njegovu radnu sposobnost i dužinu života. Nažalost, današnju ishranu karakterišu nepravilni i nedovoljno izbalansirani obroci. U njima ima previše masnoća, mesa, hljeba a malo mliječnih proizvoda, voća i povrća. Nepravilna ishrana je faktor rizika za nastanak različitih oboljenja. Zbog toga trpi naš čitav organizam, a veoma je lako mnoge loše komplikacije izbjeći jednostavnom promjenom ishrane. Ako se prepoznajete u ovoj priči, odlučite da stavite tačku na to.
Sigurno ste od mnogih, pa i vaših najmilijih, slušali šta je recept za zdrav život. To vam niko sa sigurnošću ne može reći, ali zdrava i pravilna ishrana sigurno ima veliki uticaj na to. Nije teško odrediti osnovne smernice zdravog života i pridržavati ih se da bi zadržali zdravlje i osjećali se prijatno u svom telu. Postoji čuvena poslovica: bolje je sprečiti nego lečiti. Hrana vam u tome svakako može pomoći, a ukoliko ste bolesni, hrana vam može biti i lek.
Ako ste roditelj školskom djetetu, vjerovatno će vas zanimati šta bi vaše dijete trebalo da jede za doručak, užinu ručak ili večeru. Veliki broj anketa ukazuju na to da djeca ne doručkuju, ili ne doručkuju dovoljno već im je prvi objed oko 9:30 do 10:00 časova (veliki odmor). Ovakav vid uzimanja hrane ima niz negativnih posljedica po rast djece. Gladna djeca su najčešće nervozna, razdražljiva, manje koncentrisana na času i slabije pamte. Prepoznajte problem a rešenje vam se može ukazati veoma brzo.
Od pravilnosti ishrane sportista ne zavisi samo njihovo zdravstveno stanje već i rezultati koje oni postižu u takmičenjima. Nepravilna ishrane ne samo da smanjuje takmičarske sposobnosti već može, s obzirom na napor koji organizam čini, da dovede i do oboljenja, naročito ako je riječ o mladim osobama koje još nisu dostigle svoj puni razvoj. Tijelu treba obezbijediti ono što mu treba, kada mu treba i u potrebnoj količini.
Kada shvatite koliko je pravilna ishrana važna, shvatićete i koliko je bitna uloga i hidratacije. Baš kao i za hranu, isto toliko je važno i unositi pravu količinu vode, direktno ili indirektno. Postoje bezbrojne dobre strane unošenja vode u organizam. Voda je osnovni gradivni sastojak svih nas. Iako voda ne sadrži kalorije i hranjive materije, ona je neophodna za život. Možemo nedjeljama preživeti bez hrane, ali bez vode znatno kraće.
 Pravilna ishrana je kamen temeljac zdravog života!

srijeda, 10. veljače 2016.

KOJI TO Čimbenici povećavaju rizik od pretilosti...-KORISNO PROCITATI...


Vaša genetika, okoliš i ponašanje igraju važnu ulogu u kontroli tjelesne težine. Ne možete promijeniti svoje gene, ali zato možete promijeniti svoj stil života.

Donosimo pregled nezdravih navika koje doprinose nakupljanju kilograma:

Ne spavate dovoljno

Studije pokazuju da ljudi koji ne spavaju dovoljno imaju veći rizik od pretilosti od ljudi koji imaju kvalitetan san. Nedostatak sna povećava otpuštanje hormona grelina, koji povećava apetit i kao rezultat toga, vjerojatno ćete jesti više nego što je potrebno.

Previše sjedite

Što više vremena provedete sjedeći, to je vjerojatnije da ćete imati problema s težinom, bez obzira na to koliko vježbate. Studije pokazuju da duga razdoblja neaktivnosti utječu na usporavanje metabolizma.

Prevelike porcije

Naše porcije su se naglo povećale unazad posljednjih 40 godina, što je promijenilo našu ideju o normalnim količinama hrane. Bez obzira na to što jedete, ako se pojeli više kalorija nego što ste ih potrošili, dobit ćete na težini.


Zaslađena pića

Gazirani sokovi i slična pića s visokom vrijednošću su snažno povezani s pretilošću. Šećeri iz sokova doprinose gojaznosti, posebno nakupljanju masnih naslaga oko struka.

Previše gledate televiziju

Ljudi koji gledaju TV više od dva sata dnevno imaju veći rizik od debljanja u odnosu na ljude koji gledaju TV manje. Dok gledate TV imate tendenciju da grickate i jedete hranu s previsokim kalorijskim sadržajem, što dovodi do debljanja.

Pretilost

Stres

Istraživanja pokazuju da su visoke razine stresa povezane s većim obujmom struka. Stres oslobađa hormon kortizol i može potaknuti želju za slatkom i masnom hranom.

Fizička neaktivnost

Tjelesna aktivnost je izuzetan saveznik u održavanju zdrave težine. Stručnjaci preporučuju 150 do 300 minuta tjedno umjerenog vježbanja, primjerice brzo hodanje.

Preskakanje obroka

Dok mislite da preskakanje obroka pomaže smanjiti težinu, ova strategija će zapravo izazvati kontraefekt. Izgladnjivanje dovodi do kasnijeg prejedanja, čime ćete zapravo unijeti više kalorija u tijelo nego što biste da se jeli redovito.

Emocionalno prejedanje

Neki ljudi jedu više nego inače, kada su tužni, ljuti ili im je jednostavno dosadno. S vremenom, ovaj obrazac emocionalnog prejedanja može dovesti do pretilosti.


Previše alkohola

Alkoholna pića sadrže prazne kalorije i povećavaju apetit. Studije pokazuju sa ljudi koji previše piju imaju povećan rizik od pretilost. Stručnjaci preporučuju ne više od jednog pića dnevno za žene i ne više od dva pića dnevno za muškarce.

utorak, 9. veljače 2016.

Jela i pića koja su mnogo zdravija nego što mislite....korisno znati...


1.Sir-Nekoliko nedavnih studija pokazalo je da mliječni proizvodi (uključujući i sir) pomažu u spuštanju visokog krvnog pritiska, regulisanju šećera u krvi, održavanju željene tjelesne težine, pa čak i produženju životnog vijeka.
                                                       2.Topla čokolada-Topla čokolada je "nezdrava" samo zbog sirupa i procesuirane čokolade, dok je sam kakao izuzetno bogat hranjivim supstancama koje su dobre po zdravlje. Pokušajte da napravite domaću toplu čokoladu tako što ćete zagrijati šolju mlijeka s niskim procentom masnoće i dodati dvije supene kašike nezaslađenog kakaa u prahu, kao i kapljicu ekstrakta od vanilije i trunku šećera.

3.Žumanca-Žumanca su jedan od najvećih izvora holina, antiinflamatorene hranjive supstance koja podstiče proizvodnju serotonina i dopamina, hormona sreće. Žumanca su takođe bogata luteinom i zeaksantinom, koji su od ključnog značaja za sprečavanje gubitka vida.

4.Kafa-Prema nedavnim istraživanjima klinike "Mayo", kafa pomaže u borbi protiv brojnih oboljenja, kao što su Parkinsonova bolest, dijabetes tipa 2, oboljenja jetre i depresija. Takođe, ispostavilo se da je zabluda da kafa izaziva dehidrataciju.
5.Sportska pića-Tečnost i elektroliti koje izbacite znojenjem tokom vežbanja mogu se nadomjestiti sportskim pićima, koja su takođe odličan izvor energije i kalorija neposredno nakon vežbanja.
6.Bijeli krompir-iako se crveni krompir uvijek smatrao zdravijim, bijeli krompir sadrži malo više proteina, kao i vitamin A i vitamin C. Uz to, bogat je kalijumom.

7.Puter/maslac-Nedavna istraživanja otkrila su da zasićene masnoće, kao one koje se nalaze u puteru, nisu toliko odgovorne za nastanak srčanih oboljenja koliko se mislilo. Puter je mnogo bolja opcija od margarina i drugih alternativa, koje sadrže aditive, hemikalije i trans masti. Ovo ne znači da bi trebalo da ga koristimo u neograničenim količinama, ali nas svakako neće ubiti ako ga upotrebimo tu i tamo.
8.Hljeb-Iako je ovo namirnica koju svi prvo izbacuju iz ishrane kad krenu na dijetu, hljeb je zapravo odličan izvor vlakana. Hljeb od cijelog zrna bogat je vitaminima, mineralima, proteinima i vlaknima.


ponedjeljak, 8. veljače 2016.

Kojih 7 namirnica morate da izbjegavate ako želite da smršate...

Veliki broj eksperata smatra da je nepotrebno potpuno se odricati pojednih namirnica, ali uzdržati se od nečega što će vas naterati na prežderavanje i dovesti do viška kilograma je potpuno OK. Ne brinite, desert nije na ovoj listi. Evo koje namirnice zaslužuju da ih potpuno odstranite iz jelovnika ako želite da izgubite kilograme.

1. GRICKALICE PREPUNE UGLJENIH HIDRATA


Kada jedete krekere, suve žitarice, hleb, vaše telo pretvara ugljene hidrate u proste šećere i šalje ih direktno u krvotok. Kao odgovor na nalet šećera, vaše telo proizvodi dodatni insulin koji pomaže telu da brzinski apsorbuje šećer. Kao rezultat imaćete nizak nivo šećera u krvi i isti osećaj gladi koji će vas naterati da jedete još i još, kaže doktor Čarli Selcer.

Ipak, ugljeni hidrati nisu potpuno zabranjeni. Poenta je da unosite grickalice koje sadrže kombinaciju ugljenih hidrata, zdravih masti i proteina, a one će vas kao takve držati duže sitim.


2. ZAMRZNUTI OBROCI

- Da bi osigurali da će sveži sastojci ostati dugo takvi u vašem zamrzivaču, proizvođači hrane često dodaju dosta natrijuma, kaže doktorka Rejčel Harvest.

Natrijum vas tera da zadržavate vodu, a to može izazvati nadutost koja vam nimalo neće pomoći u gubljenju kilograma jer nećete imati realan uvid u pravo stanje vaše kilaže.

3. GRICKALICE BOGATE VLAKNIMA

Da, svima su neophodna vlakna jer ona održavaju sistem za varenje i osećaj sitosti čak i kada smanjite unos kalorija. Ipak, ono što vam ne treba su užine koje sadrže celokupan dnevni unos vlakana (oko 25 grama), uz ishranu koja uopšte ne sadrži vlakna.

- Unos vlakana mora da bude konstantan tokom celog dana, da bi ublažio osećaj gladi, poboljšao varenje i sprečio stomačne probleme. Batalite grickalice i probajte da u vašu ishranu uključite prirodne izvore vlakana, kao što su voće i povrće – kaže doktorka Harvest.

4. „NEMASNA“ HRANA

Istraživanja su pokazala da ljudi jedu 30 odsto više hrane za koju znaju da ima mali procenat masti, od one koja ima veći. Problem (pored prejedanja koje može da naruši vaše ciljeve mršavljenja) je taj što kada proizvođači hrane uklone mast, oni neizbežno uklone i ukus. Da bi ga nadoknadili, često dodaju šećer, a on čini taj proizvod još gorim po vašu liniju.

5. VJEŠTAČKI ZASLAĐENI NAPICI


Oprostite se od dijetalnih sokića i svakog slatkog napitka koji misteriozno sadrži nula kalorija! Neki ljudi reaguju na veštačke zaslađivače tako što odmah nakon „dijetalnog“ pića navale na sladoled i ostale slatkiše, pa je bolje da se ipak drže vode ili limunade. Gazirana voda takođe može biti dobro rešenje jer sadrži ugljen-dioksid koji čini da se osećate sito i samim tim jedete manje.

6. ŽITARICE U VELIKOM PAKOVANJU

Isto važi i za grickalice u porodičnom pakovanju. Ljudi konzumiraju 22 odsto više hrane kada jedu iz velikih pakovanja, dokazala je nedavna američka studija.

Kada ljudi znaju da im je dostupno još hrane, nesvesno teraju sebe da jedu više. Isto važi i za hranu koju kupite na akciji, potvrdila je studija. Ovo naravno ne znači da treba da prestanete da kupujete hranu po sniženim cenama ili u ekonomičnim pakovanjima, već da pripazite na porcije koje unosite i da izbegavate da jedete direktno iz kese.

7. ALKOHOL


Nijedan ekspert za gubljenje težine vam neće preporučiti alkoholna pića. Iako neki kokteli sadrže manje kalorija od drugih, alkohol nije dobar saveznik u gubljenju kilograma. On sadrži prazne kalorije koje vam ne obezbeđuju dovoljno hranljivih materija, a ako ga konzumirate previše daje vam iskrivljenu sliku o tome kako vaše telo izgleda pa zato pod dejstvom alkohola uvek jedete picu, a ne salatu.

subota, 6. veljače 2016.

Drevna rimljanska dijeta sa malim unosom šećera za zdraviji život

Rak, dijabetes, ubrzano starenje. Iako je slatko za pojesti šećer nanosi kolateralnu štetu u našem telesnom sistemu. Studije su pokazale da šećer značajno doprinosi zubnom karijesu, što su potvrdili i novi arheološki dokazi iz rimskog carstva.

Šećer bi mogao biti jedini uzročnik karijesa

Reći ovako nešto je teška izjava ali to je ono sto su nam prošle godine pokazala istraživanja sa „University College London“ i „London School of Hygiene & Tropical Medicine“. Istraživači su uzeli javne zdravstvene podatke sa celog sveta i otkrili da što više populacija konzumira šećer povišen je i stepen karijesa.
„Podaci iz Japana su bili delom otkrovenje, kako njihova populacija nije imala pristup šećeru za vreme i neposredno nakon drugog svetskog rata.“ Rekao profesor Aubrey Sheiham, autor studije. „Otkrili smo da je u tom periodu pojava karijesa znacajno opala i ponovo porasla upotrebom šecera kasnijih godina.“
Studija je pokazala i da je samo 2% stanovnika Nigerije patilo od karijesa u vreme kada je nigerijska ishrana dozvoljavala samo oko 2 grama šećera dnevno.

Zubi drevnih rimljana bili su ekstremno zdravi

Prema izveštaju američkog univerziteta, naučnici koji su radili u Pompeii, Italija otkrili su da su zubi drevnih rimljana bili u dobrom stanju.

„Njihova ishrana sadržala je jako malo šećera i mnogo voća i povrća,“ rekla je stomatolog Elisa Vancore. Tim je sistematično skenirao ostatke 30 pompejaca uključujući muškarce, žene i decu zahvaćene lavom u trenutku smrti.

Šećer ne šteti samo vašim zubima

Kada konzumiramo veće doze šećera, zdravlje naših zuba je ugroženo. Istraživanje iz 2013. objavljeno u časopisu „Journal of American Heart Association“ pokazalo je da šećer može negativno uticati na pumpanje srca i na taj način povećava rizik od otkazivanja rada srčanog mišića.
Još jedno istraživanje iz 2013. je pokazalo da konzumiranje šećera može biti okidač za proizvodnju hormona želudca zvanog inhibitorni polipeptid. Hormon koji okida pankreas i povećava nivo insulina. Ovaj proces može odigrati ulogu u stvaranju raka.
Ishrana sa visokim sadržajem šećera doprinosi gojaznosti, šećernoj bolesti tipa 2 i raznim drugim oboljenjima. Nedavna otkrića o pompejcima i njihovom oralnom zdravlju je samo još jedan dokaz svemu što već znamo: šećer je loš po nas.
Za one koji se još uvek bore sa zavisnošću šećerom poruka je da prevazilaženjem ove zavisnosti može biti najteža i najbolja odluka koju ćete doneti za svoje blagostanje.

Dr. Oz savjetuje kako najlakše smršati!


Koliko god se trudili nikako se ne uspijevate da se riješite viška kilograma? Ako vam je već dosta propalih dijeta i frustracija zbog toga, možda popularni dr Mehmet Oz (koji je svoju medijsku karijeru započeo u emisiji kod Opre Vinfri da bi sada imao vlastitu emisiju koja ruši rekorde gledanosti) ima rješenje za vas!
Kroz godine iskustva on je skupio jednostavne savjete koji zaista pomažu u mršavljenju. I što je najbolje – tu nema stroge dijete.

Za neke već svi dobro znamo pa ih ne treba šire objašnjavati:

pobrinite se da dovoljno spavate (barem 7 sati dnevno)

kad ste gladni popijte malo vode, jer je moguće da ste zapravo žedni

nemojte se izgladnjivati

ne odustajte od dijete ako ste jednom pokleknuli

nemojte istovremeno jesti i gledati televiziju ili čitati

koristite manje tanjire

svakodnevno se krećite što je više moguće

Ovo su savjeti koji zaista rade, a evo i nekih za koje možda niste znali:

Naseckajte hranu

Tako možete smanjiti količinu hrane koju pojedete i prevariti vlastiti mozak da jedete više – sve samo uz pomoć hrane koja je sitnije naseckana. Kad narežete hranu na tanjiru, ona prividno zauzima više prostora pa porcija izgleda veće. Pogled na ovakav tanjir vašem mozgu šalje signale da morate usporiti s hranjenjem i da ste već pomalo siti. Naučnici su ustanovili da kada je obrok naseckan – većina ljudi pojede i do 25 odsto manje hrane.

Ječam za doručak

Prestanite da jedete paštete ili salame na hljebu i prebacite se na ječam. Ovo je namirnica od koje ćete se brže zasititi i koja uravnotežuje šećer u krvi. Jedna porcija ječma sadrži 5 grama vlakana, što znači da ćete biti i duže siti, pa nećete imati potrebu da prejedate za ručak. Ječam je odličan, jer se može kombinovati s raznovrsnim drugim namirnicama – voćem ili povrćem i proteinima. Što se samog ječma tiče, radije birajte neoljušteni jer ima više vlakana i hranjivih materija.

Kiselo prije obroka

Ukiseljeno povrće sadrži tajno oružje: sirće. Ovaj sastojak daje razrijeđenu dozu sirćetne kiselina, koji stvara opor ukus na vašem jeziku i pomaže da se uravnoteži nivo šećera u krvi. To je presudno, posebno ako jedete nezdravu hranu nakon koje nivo insulina brzo raste, ali uskoro i jako pada pa ste ponovo brzo gladni. Sirćetna kiselina u ukiseljenoj hrani pomaže održavanju nivoa šećera i insulina stabilnim. Ipak ne pretjerujte s ukiseljenim povrćem, jer ono ili sadrži dosta šećera ili soli (ili oboje). Dovoljni će biti krastavčić ili dva prije obroka (ili malo ukiseljene paprike, šargarepe, karfiola...).

Pojedite vruću supu

Jedna šoljica vruće supe prije ručka i večere pomoći će da smanjite unos kalorija. Kako? Jedući ili pijuckajući sporo vruću supu – dajete mozgu vremena da shvati da postajete siti, pa ćete manje pojesti za vrijeme glavnog obroka. Kad su u pitanju supe, izbjegavajte guste supe iz kesice, jer imaju puno masnoća i kalorija.

Sir za međuobrok

Nedavno istraživanje sprovedeno na Univerzitetu Kornel pokazalo je da se zamjenom nezdravih grickalica, kao što je čips, kombinacijom sira manje masnoće i povrća, konzumacija hrane u međuobrocima može smanjiti za 72 odsto. Kombinacija sira i povrća pruža dovoljno kalcijuma i proteina, pa nećete morati toliko da pojedete kako biste se osjećali sitim. Većina nas ne obraća pažnju na usputne zalogaje koje pojedemo u toku dana, a oni prema istraživanjima iznose oko 600 dodatnih kalorija dnevno. Jedenjem sira i povrća u međuobrocima taj broj se može upola smanjiti.

Naručite dječji meni

Ako baš dobijete neodoljivu želju za brzom hranom, kojoj se nikako ne možete oduprijeti – onda barem odaberite manje porcije. Tako ćete zadovoljiti svoju želju, a nećete se utopiti u suvišnim kalorijama. U lancima brze hrane prosječni veliki hamburger ima oko 710 kalorija, dok onaj u dječjem meniju ima 290 kalorija – što je razlika od značajnih 420 kalorija! Isto važi i za pice – naručite malu picu i nemojte pojesti sve.

Ugljeni hidrati za doručak

Spomenuli smo ječam, a kao druge opcije odaberite i druge zdrave žitarice ili integralne proizvode. Istraživanja pokazuju kako ova vrsta doručka (s naglaskom na zdravim i kompleksnim ugljenim hidratima) pomaže u mršavljenju, jer zadovoljava želju za ugljenim hidratima početkom dana kada imate još dovoljno vremena da potrošite te kalorije. Uostalom iz ovih ugljenih hidrata dobićete dovoljno energije potrebne za ostatak aktivnog dana.

Rooibos čaj

Ovaj prirodno slatki čaj bez kofeina pomoći će da smanjite želju za hranom i slatkim. Uz to, bogat je antioksidansima koji su višestruko korisni za vaše zdravlje i ljepotu. Popijte šoljicu ovog čaja kad god osjetite želju za slatkim ili nekontrolisanu glad (kad znate da ne bi trebalo da je osjećate).

Udahnite vanilu

Dobro je poznato da različite arome i mirisi imaju veliki uticaj na ljudski mozak, a miris vanile može pomoći u sprečavanju želje za slatkim. Nabavite svjećice s mirisom vanile ili se ujutru namažite losionom s mirisom vanile – i to će pomoći da se oduprete svojoj želji za slatkim.

Perite zube

Trik je u pasti od peperminta. Ovaj ukus dokazano suzbija apetit. Uz to pranje zuba šalje vašem mozgu signal da ste gotovi s jelom, pa nećete toliko osjećati glad.

Ljuto za doručak

Kaže se da je doručak najvažniji obrok u danu, pa evo još jednog savjeta: kad jedete ljuto za doručak, apetit će vam biti manji za ručak, tvrdi dr Oz. Ukus ljutih papričica utiče na centar sitosti u mozgu, pa kasnije nećete biti toliko gladni. Koji je savjet dr Oza? Naseckajte crvenu ljutu papriku u omlet ili je pojedite u salati.

Jedite prije glavnog jela

Mama je bila u pravu, jedenje prije ručka će vam zaista pokvariti apetit. Međutim, kada je u pitanju mršavljenje, to vam može ići u korist. Kao predjelo pojedite nešto malo, recimo petnaestak badema, lješnika ili malo voća, pola sata prije ručka. To vam može pomoći da se osjećate sitijim i ne pojedete toliko za ručak ili večeru. Ovo jelo prije glavnog jela može vam pomoći i na još jedan način, kaže dr Oz, jer pomaže regulisati hormon ghrelin. Ghrelin je uzrok zbog kog želudac počinje da krči . Što više ghrelina proizvode želudac i crijeva, to ćete biti gladniji i skloniji prejedanju. Nivo ghrelina počinje da opada kada počnete da jedete i vraća se na normalu oko pola sata nakon što se najedete. Vidite li logiku ovdje? Počnite da snižavate nivo ghrelina prije obroka, pa ćete se osjećati sitijima mnogo prije i pojesti manje.